Wegetarianizm jest nie tylko dietą, która wyklucza ze swojego jadłospisu produkty pochodzenia mięsnego a czasem i jaj oraz nabiału. Jako styl życia opiera się na ścisłych regułach etycznych nieuszkodzenia innym istotom żywym, ściśle nawiązując do powszechnie rozumianej ekologii.
Korzeniami sięga II tysiąclecia p.n.e. subkontynentu indyjskiego i stanowił nieodłączny element kultu religijnego. Również dzisiaj część hinduistów, z wyszczególnieniem odłamu braminów, nie je niczego, co zostało uzyskane poprzez cierpienie niewinnych zwierząt. Do Europy zawitał w VI wieku p.n.e. i został rozsławiony przez znanego greckiego filozofa Pitagorasa jako czysta zasad etyczna.
Do dzisiejszego dnia strona etyczna wegetarianizmu jest jedną z głównych przyczyn motywujących ludzi do przyjęcia tej diety jako podstawowej w swoim życiu. Wielu z nich sprzeciwia się brutalnemu i okrutnemu zabijaniu zwierząt na fermach i odstępując od zjadania produktów mięsnych wierzą, że nie przyczyniają się do cierpienia zwierząt.
Dietetycy są zgodni, że odpowiednio i rozsądnie zbudowana dieta wegetariańska należy do najzdrowszych diet jakie mamy w ofercie. Jednakże ostrzegają oni przed bezgranicznym podporządkowaniem się tej diecie zwłaszcza przez dzieci i młodzież. Niedobór cennych składników odżywczych może niekorzystnie wpłynąć na ich rozwój fizyczny i umysłowy.
Po mimo tego, że nadmierne spożywanie mięsa, zwłaszcza tłustego sprzyja powstawaniem chorób układu krwionośnego, otyłości i przyspiesza proces starzenia, to nie da się zaprzeczyć, że zawiera wiele składników zdrowotnych niedostępnych w pokarmie roślinnym. Ich długotrwały niedobór może prowadzić do obniżenia odporności na choroby.
Nie zaprzeczalne jest również, że na świecie są strefy klimatyczne, w których dieta wegetariańska nie dostarczy odpowiedniej liczby kalorii niezbędnej do prawidłowego funkcjonowania w tych warunkach. Mieszkając w klimacie umiarkowanym sami zauważamy różnice w zapotrzebowaniu na określone produkty w zależności od zmieniających się pór roku.
Dieta wegetariańska może być doskonałym bodźcem do zmiany naszych nawyków żywieniowych i nawet, jeżeli nie wyeliminujemy na stałe z naszego jadłospisu produktów mięsnych to zredukujemy ich ilość w znacznej mierze i rozważniej będziemy podchodzić do tego jak wyglądają nasze posiłki.